Cze 17

Zmiany w prawie pracy – roczny „urlop macierzyński”

| , ,

Dnia 28 maja 2013 roku Sejm uchwalił ustawę nowelizującą kodeks pracy i inne ustawy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem. Aktualnie jej tekst jest przedmiotem prac Senatu. Zmiany dotyczą m. in. dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wprowadzają nową instytucję – urlop rodzicielski, składających się na tzw. roczny „urlop macierzyński”.

W zakresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nowela daje pracownicy możliwość złożenia wiążącego wniosku o jego udzielenie już po porodzie (w terminie 14 dni). Urlop taki udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Tym samym wnioskiem pracownica będzie mogła objąć również urlop rodzicielski udzielany w dalszej kolejności – bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlopy te w tym przypadku winny być udzielone w pełnym wymiarze.

Dla osób, które nie skorzystają z powyższego rozwiązania nadal pozostawiono możliwość zawnioskowania o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w późniejszym terminie. Z tą różnicą, że w miejsce dotychczasowego terminu na złożenie wniosku (nie krócej niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu) wprowadzono dłuższy. Po zmianach niosek trzeba będzie złożyć z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem. Analogiczne rozwiązanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. W obu tych przypadkach pracodawca również powinien uwzględnić wnioski.

Zmiana polega również na tym, że dodatkowy urlop macierzyński ma być udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Do tej pory był on udzielany tylko jednorazowo. Wymiar tego urlopu pozostawiono bez zmian – do 6 albo 8 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Urlop rodzicielski natomiast ma być udzielany jednorazowo lub w trzech częściach, z których żadna nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni, przypadających jedna po drugiej, w łącznym wymiarze do 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

W ten sposób, biorąc pod uwagę proponowane okresy ww. urlopów, pracownica będzie mogła sobie zapewnić łącznie płatny urlop w wymiarze nawet do roku czasu (przy urodzeniu przy jednym porodzie jednego dziecka oraz 20-tygodniowym wymiarze urlopu macierzyńskiego, 6-tygodniowym dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26-tygodniowym urlopu rodzicielskiego). Z tą jednak uwagą, że nie jest to – wbrew potocznemu określeniu – roczny urlop macierzyński, a swego rodzaju kombinacja trzech różnych instytucji (uprawnień) związanych z rodzicielstwem.

Autor: Agnieszka Śiegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Zobacz w mediach:

http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/artykuly/672597,roczny_urlop_macierzynski_zmiany_w_prawie_pracy.html

 

Pobierz w PDF:

zmiany_w_prawie_pracy_roczny_urlop_macierzyński

Osoby kontaktowe:

Joanna Mizińska, adwokat

partner w kancelarii „Gach Hulist Mizińska Wawer – adwokaci i radcowie prawni” sp.p.

tel. 12 633 13 38

tel. kom: 668 017 220

e-mail: j.mizinska@ghmw.pl