Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/Kr 69/12 podzielił prezentowane przez Kancelarię Gach, Hulist, Mizińska, Wawer sp.p. stanowisko w zakresie obowiązku podatkowego akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej będących osobami fizycznymi na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z pisemnego uzasadnienia przedmiotowego wyroku wynika, iż WSA w Krakowie przychylił się do prezentowanego przez nasza Kancelarię stanowiska, że dochód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w tym podmiocie winien być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust.1 pkt 3 u.p.d.o.f). Dochód taki powstaje najwcześniej w chwili podjęcia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwały w sprawie wypłaty dywidendy za poprzedni rok obrotowy. Wówczas dopiero po stronie akcjonariusza powstaje roszczenie o wypłatę jego dochodu wynikającego z udziału w spółce komandytowowo-akcyjnej w postaci dywidendy, a zatem zasadnie dopiero wtedy można mówić o przychodzie należnym.
Faktycznie natomiast obowiązek podatkowy powstanie po stronie akcjonariusza w dacie faktycznego otrzymania dywidendy. WSA w Krakowie powołał się w tym względzie na treść art. 14 ust. 1i u.p.d.o.f. Z powołanego przepisu wynika, że za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej, jeżeli nie jest on przychodem ze zbycia rzeczy, z tytułu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi w całości lub częściowo, z tytułu dostawy energii elektrycznej cieplnej i gazu przewodowego uznaje się dzień dokonania zapłaty (art. 14 ust. 1i u.p.d.o.f.). Zatem dopiero zdarzenie w postaci wypłaty dywidendy akcjonariuszowi – osobie fizycznej spółki komandytowo-akcyjnej implikuje powstanie po jego stronie obowiązku do obliczenia i uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że dla potrzeb ustaw podatkowych nie zdefiniowano „przychodu udziału w spółce”. Z uwagi na to, uprawnionym jest odwołanie
się do przepisów Kodeksu spółek handlowych, który określa zasady udziału akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej. Sąd podkreślił przy tym, że treść norm prawa cywilnego (handlowego) powinna być brana pod uwagę przy interpretacji prawa podatkowego w każdym przypadku, gdy w prawie tym nie zawarto odrębnych, autonomicznych regulacji. W związku z tym uzasadnione jest przyjęcie, iż dochodem z udziału akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej pozostaje dywidenda.
Konsekwentnie Sąd wskazał, że, przychody osiągane przez spółkę komandytowo-akcyjną w jej działalności w ciągu roku podatkowego nie stanowią przychodów akcjonariusza z tytułu udziału w tym podmiocie, nie można im bowiem ze względów opisanych powyżej przypisać waloru przychodów należnych. Akcjonariusz taki nie ma zatem w ciągu roku podatkowego, obowiązku wykazywania przychodów z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej i kosztów ich uzyskania.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani przeanalizowaniem tej kwestii prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.
Osoby kontaktowe:
Małgorzata Gach, radca prawny i doradca podatkowy
Partner w kancelarii „Gach Hulist Mizińska Wawer adwokaci i radcowie prawni” sp.p.
+48 668 017 219
e-mail:m.gach@ghmw.pl